O tym się mówi

E-recepty początkiem zmian w służbie zdrowia (www.telepolis.pl)

Z badań wynika, że pacjenci są otwarci na cyfrowe rozwiązania w...
IRIScan Executive 4 - mobilny skaner dwustronny (www.telepolis.pl)

IRISCan Executive 4 to w pełni funkcjonalny skaner, z którego można...

Podpis elektroniczny

Podpis elektroniczny to nic innego jak ciąg znaków wygenerowany przez osobę składającą podpis przy użyciu jej klucza prywatnego, a więc jeśli dane zostały podpisane mamy pewność że dane te zostały podpisane przez osobę mającą dostęp do klucza prywatnego oraz że od momentu podpisania dane te nie zostały zmodyfikowane. Wartym uwagi jest, że podpis elektroniczny jest to ogólna nazwa bardzo różnych technik potwierdzania autentyczności dokumentu, jak i tożsamości jego nadawcy przy wymianie informacji drogą elektroniczną, a podpis musi spełnić identyczne warunki, co podpis zwykły, tzn.powinien być trudny oraz niemożliwy do podrobienia,…

powinien być trudny oraz niemożliwy do podrobienia, stwarzać możliwość weryfikacji i trwale łączyć się z dokumentem. E-podpis to także dobre zabezpieczenie systemu przed włamaniem, albo niepożądanym czyszczeniem komputera. Zatem jeśli występuje jakakolwiek integralność podpisanej wiadomości, wygląda to tak, że gdybyśmy chcieli zmienić chociaż jedno słowo, bądź znak, będzie to możliwe od razu do wykrycia i dlatego z tego powodu można stwierdzić, że podpis elektroniczny jest znacznie bezpieczny od podpisu tradycyjnego. W tej sytuacji jest możliwa zmiana na dokumencie papierowym, która dokonana jest po jego podpisaniu, a podpis elektroniczny daje nam tą pewność, że nic w dokumencie już podpisanym nie zostało zmienione. Należy zwrócić uwagę, że e-podpis jest całkowicie niezaprzeczalny, co może oznacza, iż nie ma możliwości zaprzeczenia faktu złożenia podpisu – a tą pewność dają nam techniki kryptograficzne, wymagane do złożenia podpisu.

Jeśli chodzi o rodzaje podpisów możemy…

Jeśli chodzi o rodzaje podpisów możemy wyróżnić dwa rodzaje podpisów – zwykły oraz bezpieczny. W tej sytuacji wartym uwagi jest, że tylko bezpieczny podpis elektroniczny można zweryfikować za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu, a co za tym idzie ma moc prawną, gdzie został on zrównany( zgodnie z ustawą )pod względem prawnym z podpisem odręcznym.

czyszczenie komputerów

Foto: pixabay.com

czyszczenie komputerów

Foto: pixabay.com

czyszczenie komputerów

Foto: pixabay.com

Dołącz do dyskusji “Podpis elektroniczny”

Odpowiedz

Wspomóż PAH

advert

Archiwum