Jak zwalczać szkodniki w zbożach i rzepaku wiosną?

Jak zwalczać szkodniki w zbożach i rzepaku wiosną?
uprawa rzepaku

Rzepak i zboża to jedne z najpopularniejszych roślin uprawianych w naszym kraju. Niestety, uprawy te narażone są na działanie szkodników, dlatego niezbędne jest stosowanie specjalnych środków ochrony roślin, by zapobiegać ich rozwojowi. Odpowiednim momentem na rozpoczęcie tego typu działań jest wczesna wiosna, gdy zboża i rzepak wznawiają wegetację. Nic zatem dziwnego, że to właśnie wtedy najwięcej szkodników atakuje uprawy i bez zastosowania insektycydów mogą spowodować utratę dużej części plonów. Dlatego trzeba działać szybko i skutecznie. Jakie szkodniki szczególnie zagrażają naszym uprawom zbóż i rzepaku? Jakie środki stosować, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu?

Szkodniki zagrażające uprawom rzepaku i zbóż

Jednym z najniebezpieczniejszych szkodników zagrażających zbożom ozimym jest łokaś garbatek. Rośliny zaatakowane przez łokasia rozpoznamy po postrzępionych i pogryzionych liściach oraz połamanych źdźbłach. Larwy tego szkodnika mogą przetrwać łagodną zimę i właściwie nieprzerwanie żerować, doprowadzając zboża do obumarcia.

Inne popularne insekty zagrażające uprawom to mszyce. W Polsce pojawiają się w okolicach kwietnia lub maja i szybko się namnażają. Mszyce zasiedlają przede wszystkim liście, pochwy liści oraz źdźbła, a następnie kłosy. W efekcie roślina powoli obumiera i jest znacznie podatniejsza na jednostki chorobowe.

Dla rzepaku w okresie wiosennym szczególnym zagrożeniem są chowacze łodygowe, które zdołały jako dorosłe osobniki przezimować na polach. Na południu naszego kraju najwcześniej pojawia się chowacz granatek, zaś na zachodzie – chowacz brukwiaczek. Larwy brukwiaczka żerują wewnątrz łodygi, hamując wzrost rośliny. Łodyga zainfekowanej rośliny jest spłaszczona i lekko wygięta w literę „S”. Ale to nie jedyny sposób, w jaki atakują roślinę. Mogą także żerować na w ogonkach liściowych, wewnątrz łodyg oraz w nerwach głównych, i to po kilka larw naraz. Takie rośliny mają proste łodygi, ale za to znacznie wolniej rosną i są mniej odporne na wpływ wiatru lub deszczu. Mogą się pod ich wpływem łamać. Żerowanie larw chowaczy powoduje również, że rzepak jest podatny na różne choroby, co również wpływa na zmniejszenie plonów.

Jak chronić uprawy zbóż i rzepaku przed wiosennymi szkodnikami?

Metody radzenia sobie ze szkodnikami upraw można podzielić na dwa rodzaje – niechemiczne i chemiczne. Zawsze w pierwszej kolejności sięgamy po metody niechemiczne. Są to zabiegi stosowane głównie przedsiewnie, choć są też takie, które można zastosować podczas wegetacji roślin. Chodzi tu na przykład o ograniczenie zachwaszczenia terenu upraw, odpowiednie nawożenie czy też zapewnienie na plantacji naturalnych wrogów szkodników, które zagrażają naszym uprawom. Takie działania prewencyjne z pewnością pozwolą nam skuteczniej chronić uprawy zbóż i rzepaku.

Czasami jednak konieczne jest zastosowanie środków chemicznych, czyli specjalnych preparatów, które pomogą zwalczać szkodniki. Wykorzystuje się je, gdy inne działania okazały się nieskuteczne, a poziom strat przekroczył próg ekonomicznej szkodliwości. Ich efektywność zależy od odpowiedniego terminu oraz doboru właściwego insektycydu do szkodnika, którego chcemy się pozbyć. Korzystając z insektycydów, musimy też uwzględnić okres karencji podany na opakowaniu takiego preparatu.

Czym są insektycydy?

Insektycydy to środki ochrony roślin stosowane do likwidowania różnych grup szkodników. Możemy podzielić je na kilka grup, ze względu na sposób oddziaływania:

  • insektycydy kontaktowe – środki owadobójcze wnikające poprzez kontakt z naskórkiem szkodników;
  • insektycydy gazowe – wnikają do organizmu owada poprzez drogi oddechowe;
  • insektycydy żołądkowe – dostają się do wnętrza organizmu szkodnika poprzez układ pokarmowy wraz z częścią zjadanej rośliny;
  • insektycydy łączone – mogą działać na kilka sposobów jednocześnie.

Wszystkie środki owadobójcze mogą działać na roślinę powierzchniowo, wgłębnie lub systemicznie.

Więcej na temat insektycydów przeczytasz tutaj: https://proagri.com/insektycydy-czym-sa-srodki-owadobojcze-i-jak-je-stosowac/

TopGun 050 CS

Do zwalczania szkodników występujących na zbożach czy rzepaku polecamy preparat TopGun 050 CS, który można zakupić w sklepie internetowym proagri.com.

To preparat owadobójczy w formie zawiesiny do rozcieńczania z wodą. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, na roślinie działa powierzchniowo. Można nim z powodzeniem zwalczać szkodniki gryzące i ssące, między innymi:

  • larwy i chrząszcze stonki ziemniaczanej;
  • chowacz brukwiaczek;
  • słodyszek rzepakowy;
  • chowacz podobnik;
  • pryszczarek kapustnik;
  • pchełki rzepakowe, ziemne, gnatarz rzepakowiec;
  • skrzypionki;
  • mszyce;

Do zwalczania szkodników występujących na zbożach czy rzepaku polecamy preparat TopGun 050 CS, który można zakupić w sklepie internetowym proagri.com.

To preparat owadobójczy w formie zawiesiny do rozcieńczania z wodą. Wykazuje działanie kontaktowe i żołądkowe, na roślinie działa powierzchniowo. Można nim z powodzeniem zwalczać szkodniki gryzące i ssące, między innymi:

TopGun 050 CS przeznaczony jest do ochrony upraw ziemniaka, rzepaku ozimego, pszenicy ozimej, jęczmienia jarego, kukurydzy, cebuli, jabłoni, buraka cukrowego, kapusty głowiastej i  kukurydzy cukrowej.

Chroń swoje uprawy!

Każdy doświadczony rolnik wie, że odpowiednia broń do walki ze szkodnikami to ważna część dbania o uprawy. Bez tych preparatów trudno byłoby uzyskać zadowalające plony. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów insektycydów przydatnych wraz z nadejściem wiosny i rozpoczęciem prac na polu. Warto już teraz zaopatrzyć się w te dedykowane naszym uprawom i chronić je przed niebezpiecznymi szkodnikami.

Dodaj komentarz

Close Menu