Instalacje fotowoltaiczne od wielu lat systematycznie zyskują na popularności. Taka tendencja z pewnością jest odzwierciedleniem korzyści, jakie ze sobą niosą, a także wzrostu świadomości użytkowników korzystających z tych ekologicznych rozwiązań. Do wzrostu zainteresowania przyczynia się również fakt, że dzięki usprawnieniu produkcji ogniw własne elektrownie słoneczne są tańsze i bardziej opłacalne.
Fotowoltaika już od dziesięcioleci jest wykorzystywana w przemyśle, na którego potrzeby konstruuje się rozległe farmy solarne. Coraz częściej trafia także do domów mieszkalnych i gospodarstw rolnych. Jakie korzyści niesie ze sobą fotowoltaika dla rolników i dlaczego warto w nią inwestować?
W jakich przypadkach fotowoltaika pomaga w rolnictwie?
Polska nie należy do krajów, w którym elektrownie słoneczne są popularne. Pomimo systematycznego przyrostu ich liczby i doceniania takich rozwiązań przez coraz większe grono rodaków, daleko nam jeszcze do państw takich jak Niemcy czy Austria. Na szczególną uwagę pod tym względem zasługuje rolnictwo, w którym montaż kolektorów słonecznych na dachach budynków pozwala rozwiązać wiele problemów. Jednym z nich jest zaspokojenie dużych potrzeb energetycznych przy niskich nakładach finansowych.
Nie jest dla nikogo tajemnicą, że energia elektryczna jest kosztowna. Im więcej prądu potrzebuje gospodarstwo, tym większe są koszty jego utrzymania. Dotyczy to przede wszystkim farm zmechanizowanych, w których hodowla bydła mlecznego czy drobiu wymagają stałych dostaw energii na oświetlenie, ogrzewanie i czynności obsługowe. Fotowoltaika dla rolnika to doskonały sposób nie tylko na zapewnienie jej stałych dostaw, ale też ekonomiczne wykorzystanie przestrzeni dachów budynków gospodarskich.
Korzyści płynące z fotowoltaiki w gospodarstwie rolnym
Jedną z najważniejszych korzyści, jaka wynika z instalacji systemów fotowoltaicznych jest znaczne obniżenie rachunków za prąd. To właśnie ta zaleta stanowi motywację do wyboru elektrowni słonecznej, jako stałej instalacji w budynkach jednorodzinnych. Dostępne w Internecie kalkulatory opłacalności wyraźnie pokazują, że nawet znaczne wydatki na zakup i montaż paneli słonecznych po pewnym czasie zwracają się, a właściciele domu zaczynają korzystać z darmowego prądu.
Okres zwrotu kosztów fotowoltaiki jest różny zależnie od zapotrzebowania energetycznego budynku oraz typu ogniw. Warto jednak wspomnieć, że te najwyższej jakości są wprawdzie droższe, ale mogą pracować nawet 50 lat bez obsługi i serwisowania. Oznacza to, że przy zwrocie kosztów instalacji po 10 latach użytkownik przez kolejnych 40 lat nie ponosi żadnych opłat za energię elektryczną.
W przypadku gospodarstw rolnych opłacalność inwestycji jest jeszcze większa, a jej zwrot następuje szybciej. Jest to wynikiem znacznie większego zapotrzebowania na energię, a w efekcie również na większą i bardziej wydajną elektrownię słoneczną. Tak konstrukcja jest tańsza, gdyż korzysta z takich samych podzespołów (panele słoneczne, falownik, kable, stelaż itp.), ale o nieco większej mocy. Oblicza się, że długofalowo w przeciętnym gospodarstwie rolnym jest możliwe obniżenie rachunków za prąd nawet o 90%. Inne korzyści, jakie niesie ze sobą fotowoltaika dla rolników to:
- niezależność energetyczna, czyli całkowite uwolnienie się nie tylko od dostaw prądu z zakładów energetycznych, ale też od wahania ich cen,
- ekonomiczne wykorzystanie wolnej przestrzeni dachów budynków gospodarskich,
- korzystanie z taniej, ale też ekologicznej energii odnawialnej, które nie ma najmniejszego wpływu na środowisko naturalne,
- wzrost wartości finansowej i prestiżu gospodarstwa,
- dodatkowe punkty podczas starania się o różne dofinansowania dla rolników,
- możliwość odliczenia podatku VAT 23% oraz nawet 15-letniego obniżenia podatku rolnego o 25%.
Sprawdź również: Fotowoltaika a odliczenie od podatku
Fotowoltaika dla rolnika Wojtmar
Specjalistą w dystrybucji i montażu fotowoltaiki dla rolników jest firma Wojtmar z Szydłowca, która od 2013 roku dostarcza klientom kompleksowe rozwiązania oparte o odnawialne źródła energii. Firma prowadzi również profesjonalny serwis, który zapewnia wsparcie techniczne użytkownikom różnych instalacji.
Na szczególną uwagę zasługuje fotowoltaika dla rolnika Wojtmar. Proponowane instalacje fotowoltaiczne są dostępne w wielu wariantach mocy, dzięki czemu bez problemu mogą być dostosowane do zapotrzebowania energetycznego gospodarstwa. W asortymencie są zestawy STANDARD i SMART Solar Edge. Charakterystyką tych drugich jest o 25% większa moc nawet w warunkach zacienienia paneli fotowoltaicznych.
Ulgi i dofinansowania do fotowoltaiki dla rolników
Fotowoltaika dla rolników jest doskonałym sposobem na obniżenie kosztów eksploatacji gospodarstwa, co jednocześnie korzystnie wpływa na cenę produktów rolnych. Ekologiczne rozwiązania energetyczne mają też znaczenie w ogólnym ujęciu, jako sposób na ograniczenie destrukcyjnego oddziaływania na środowisko naturalne. W związku z naciskiem na ekologię rolnicy, którzy zdecydują się na montaż kolektorów mogą korzystać z dofinansowania w ramach różnych programów. Do tych najpopularniejszych zaliczają się „Mój prąd:” oraz „Fotowoltaika dla Ciebie”.