Jak można zapobiec suszy fizjologicznej?

Jak można zapobiec suszy fizjologicznej?

Czym jest zjawisko suszy fizjologicznej?

Susza fizjologiczna związana jest z niedoborem wody w roślinach, która ze względu na rozmaite czynniki nie może być skutecznie pobrana przez korzenie. Najczęściej występuje w okresie późnej jesieni, zimy i wczesnej wiosny. Szczególnie niebezpieczne jest to dla roślin, z których przez cały rok paruje woda. Oddawanie wody przez powierzchnię zieloną w okresie zimowym, w połączeniu z jednoczesnym utrudnieniem jej pobrania z gleby, powoduje bardzo niekorzystne skutki dla flory (prowadzące nawet do jej obumierania).

Susza fizjologiczna może mieć podłoże naturalne lub występować na skutek dużego zasolenia gleby. W pierwszym przypadku przyczyną może być zamarznięta ziemia, zimowe wiatry lub brak jesiennych opadów. Natomiast w drugim wypadku najczęściej spowodowane jest to zbyt intensywnym nawożeniem w czasie zimy, chlorkiem sodu, który przenika do podłoża, przyczyniając się do odwodnienia roślin.

Skutki braku poboru wody z otoczenia przez rośliny

Rośliny, które w zimie ucierpiały z powodu braku wody, odznaczają się kilkoma charakterystycznymi cechami. Najczęściej mają brązowe igły, krawędzie liści, a nawet całe liście i uschnięte gałęzie. Skutki uboczne suszy fizjologicznej to także opóźniona i skrócona wegetacja roślin, a nawet przyspieszone ich obumieranie. Największe zagrożenie z powodu braku wody płynie dla młodego drzewostanu, który ma jeszcze stosunkowo płytko osadzone korzenie. Nie oznacza to jednak, że na niebezpieczeństwo nie są narażone również starsze, dobrze ukorzenione drzewa.

Dlatego warto dbać o odpowiednie zabezpieczenie wszystkich roślin, instalując wokół nich maty albo owijając je specjalnymi materiałami chroniącymi korę. Powyższe działania mają zapobiegać niekorzystnym skutkom zimy, nie pomogą jednak roślinom w przypadku przenikania roztworu soli do gleby. Obumieranie drzew, będące długofalowym efektem suszy fizjologicznej, to duży problem, z którym muszą sobie radzić miasta i gminy. Ponowne sadzenie drzew wiąże się ze sporymi kosztami, a odtworzenie drzewostanu utraconego przez niedobory wody może trwać przez długie lata.

Dlaczego chlorek sodu zaburza naturalną równowagę podłoża?

Sól kamienna jest bardzo popularnym środkiem, stosowanym w czasie zimowej walki z oblodzeniem na drogach, chodnikach, kostkach brukowych i prywatnych posesjach. Sól drogowa zawiera nie tylko chlorek sodu, ale również niebezpieczne dla ekosystemu metale ciężkie. Bardzo niepożądane działanie soli na rośliny wynika ze zjawiska osmozy. Rośliny bazują na osmozie w procesie transportu wody od korzeni do liści. Na czym ona polega?

Krótko rzecz ujmując na przenikaniu wody z roztworu mniej do bardziej stężonego. W ten naturalny sposób jest zachowana równowaga H2O pomiędzy podłożem, a florą. W czasie zimy, kiedy do gleby przenika zbyt duża ilość roztworu soli, korzenie roślin oddają glebie wodę, dążąc do zachowania prawidłowego balansu. To dlatego zbyt duża ilość zastosowanego chlorku sodu zaburza naturalną harmonię, powodując obumieranie roślin.

Chlorek magnezu zamiast chlorku sodu – dlaczego warto?

Przy problemach z oblodzonymi drogami w okresie zimowym, nie jesteśmy skazani na sól drogową, ponieważ na rynku są dostępne inne środki, takie jak chlorek magnezu, który można z powodzeniem wykorzystać do walki ze skutkami mrozów. Istotne jest to, że posiada znacznie mnie skutków ubocznych od tradycyjnie stosowanej soli kamiennej, a do tego jest bardzo wydajny.

susza fizjologiczna

Chlorek magnezu, w przeciwieństwie do popularnej soli, nie przyczynia się do powstawania urazów łap u zwierząt, wpływa korzystnie na strukturę gleby, nie niszczy obuwia oraz jest bardzo ważnym składnikiem pokarmowym roślin. Wystarczy zastosowanie niewielkich jego ilości do efektywnego usunięcia lodu i zmarzlin śniegu z dróg, kostek brukowych, chodników, podjazdów. Dzięki swoim właściwościom środek ten jest przyjazny dla otoczenia. To ekologiczny produkt, który wyróżnia się niezwykłą skutecznością działania i pozwoli nam cieszyć się widokiem zdrowych drzew po zimie.

Może Cię zaciekawić: Co to jest rolnictwo zrównoważone?

Gdzie i w jakich opakowaniach można kupić chlorek magnezu?

Chlorek magnezu można nabyć na stronie https://distripark.com w dwóch wersjach – dla domu i dla firm. W pierwszym wariancie oferta jest skierowana do nabywców, którzy stosują substancję do użytku własnego. W 25 kg opakowaniach zakupimy środek przeznaczony do bezpiecznego stosowania na podjazdach i na drogach dojazdowych do posesji. W produktach dla firm dostępna jest bardzo szeroka oferta, dostosowana zarówno do małych przedsiębiorstw, jak i profesjonalnych firm zajmujących się odśnieżaniem.

W asortymencie znajdują się opakowania po 25 kg, 300 kg, 500 kg, 1000 kg, 3000 kg. Dokonując zakupu w distripark.com wejdziemy w posiadanie nie tylko niezwykle wydajnego, świetnej jakości produktu o wyjątkowej skuteczności działania, ale także zapewnimy bezpieczeństwo naszym pracownikom w okresie zimowym. Najważniejsze jednak jest to, że produkt jest proekologiczny, korzystny dla gospodarki mineralnej roślin oraz pozytywnie wpływa na strukturę gruntu.

Close Menu