Nawożenie roślin jest niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym, pozwalającym w znacznym sposób zwiększyć masę i jakość plonu. Jednak stosowane nieumiejętnie, może prowadzić do nieodwracalnych szkód w naszej uprawie. Nawożenie dolistne wymaga tutaj szczególnej uwagi, ponieważ jest to dość wymagający sposób zasilania roślin. Jak ustrzec się błędów w dokarmianiu dolistnym? Który nawóz dolistny będzie najlepszy? O tym w poniższym artykule.
Na czym polega fenomen nawozów dolistnych?
Są dwie drogi pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Pierwszą, dość oczywistą możliwością, jest absorpcja przez korzenie. Jednak ten rodzaj pobierania pokarmu jest w znacznym stopniu uzależniony od warunków glebowych, w jakich żyje roślina, a także jej kondycji. Proces ten może być zaburzony przez np. silne zakwaszenie gleby, niską wilgotność podłoża czy uszkodzenia korzeni o różnej etiologii.
Zahamowanie możliwości pobierania przez korzenie mikro i makroelementów, może skutkować złą kondycją liści, zwiększeniem podatności na patogeny czy też ostatecznie obniżeniem jakości i ilości plonu. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem problemu jest nawożenie dolistne. Polega ono na dostarczaniu roślinie składników pokarmowych bezpośrednio przez liście. Nawozy dolistne to roztwory wodne najczęściej soli mineralnych i/lub ich chelatów, które aplikowane są poprzez skraplanie nadziemnych części roślin. Pomimo tego, iż ten typ zasilania upraw jest jedynie uzupełnieniem nawożenia doglebowego, to jest on bardzo wydajny i wykazuje się niezwykłą szybkością działania.
Nawożenie dolistne – jaki nawóz wybrać?
Rynek nawozów dolistnych oferuje wiele rodzajów nawozów do dolistnego dokarmiania roślin. Jednak najczęściej stosowane są mocznik i nawozy wieloskładnikowe. Są to preparaty łatwo dostępne, a efekty ich działania są widocznie niemalże natychmiast.
Mocznik uzupełnia w roślinie niedobory azotu. Może być stosowany interwencyjnie, kiedy zauważalne są jego braki, czyli np. jasnozielone lub żółte zabarwienie liści, spowolnienie wzrostu czy mniejsze i szybko opadające nasiona i owoce; lub prewencyjnie, w celu zapobiegania tego typu niedoborom.
Sprawdź również: Nawozy azotowe – podstawowe informacje, zastosowanie, nawożenie
Kiedy i jak stosować nawozy dolistne?
Dopuszczalne jest stosowanie dokarmiania dolistnego kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego roślin. W okresie wiosennym i letnim dokonujemy tego 2 lub 3 razy, w momencie, gdy obserwujemy intensywny wzrost i krzewienie. W przypadku roślin ozimych, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, warto też zastosować ten zabieg w okresie jesiennej wegetacji.
Najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć przed zastosowaniem nawozów dolistnych:
- Należy je rozpylać przy użyciu dobrej jakości sprzętu.
- Stosuje je rano, wieczorem, przy znacznym zachmurzeniu i dobrej wilgotności powietrza.
- Przed użyciem zapoznaj się ze wskazówkami producenta, umieszczonymi na opakowaniu.
- Nie należy stosować dokarmiania dolistnego, gdy rośliny są narażone na duży stres (susza, mocne nasłonecznienie, wysokie szkody wywołane przez szkodniki i patogeny).
- Minimalna temperatura powietrza powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza.
- Przed aplikacją warto ocenić zasobność gleby w składniki pokarmowe, a także stan samych roślin.
Gdzie kupić nawóz dolistny, dający najlepsze efekty?
Nawożenie dolistne, ze względu na swe niezaprzeczalne korzyści, stało się bardzo popularne wśród rolników i sadowników. Z tego względu na rynku mamy bardzo wiele różnych środków przeznaczonych do zasilania dolistnego. Warto więc kupować tego rodzaju produkty u sprawdzonych dostawców, którzy w odpowiedni sposób komponują ich składy.