Jaki najlepszy nawóz dolistny?

Jaki najlepszy nawóz dolistny?
nawóz

Nawożenie roślin jest niezbędnym zabiegiem agrotechnicznym, pozwalającym w znacznym sposób zwiększyć masę i jakość plonu. Jednak stosowane nieumiejętnie, może prowadzić do nieodwracalnych szkód w naszej uprawie. Nawożenie dolistne wymaga tutaj szczególnej uwagi, ponieważ jest to dość wymagający sposób zasilania roślin. Jak ustrzec się błędów w dokarmianiu dolistnym? Który nawóz dolistny będzie najlepszy? O tym w poniższym artykule.

Na czym polega fenomen nawozów dolistnych?

Są dwie drogi pobierania składników pokarmowych przez rośliny. Pierwszą, dość oczywistą możliwością, jest absorpcja przez korzenie. Jednak ten rodzaj pobierania pokarmu jest w znacznym stopniu uzależniony od warunków glebowych, w jakich żyje roślina, a także jej kondycji. Proces ten może być zaburzony przez np. silne zakwaszenie gleby, niską wilgotność podłoża czy uszkodzenia korzeni o różnej etiologii.

Zahamowanie możliwości pobierania przez korzenie mikro i makroelementów, może skutkować złą kondycją liści, zwiększeniem podatności na patogeny czy też ostatecznie obniżeniem jakości i ilości plonu. W takich przypadkach idealnym rozwiązaniem problemu jest nawożenie dolistne. Polega ono na dostarczaniu roślinie składników pokarmowych bezpośrednio przez liście. Nawozy dolistne to roztwory wodne najczęściej soli mineralnych i/lub ich chelatów, które aplikowane są poprzez skraplanie nadziemnych części roślin. Pomimo tego, iż ten typ zasilania upraw jest jedynie uzupełnieniem nawożenia doglebowego, to jest on bardzo wydajny i wykazuje się niezwykłą szybkością działania.

Nawożenie dolistne – jaki nawóz wybrać?

Rynek nawozów dolistnych oferuje wiele rodzajów nawozów do dolistnego dokarmiania roślin. Jednak najczęściej stosowane są mocznik i nawozy wieloskładnikowe. Są to preparaty łatwo dostępne, a efekty ich działania są widocznie niemalże natychmiast. 

Mocznik uzupełnia w roślinie niedobory azotu. Może być stosowany interwencyjnie, kiedy zauważalne są jego braki, czyli np. jasnozielone lub żółte zabarwienie liści, spowolnienie wzrostu czy mniejsze i szybko opadające nasiona i owoce; lub prewencyjnie, w celu zapobiegania tego typu niedoborom.

Sprawdź również: Nawozy azotowe – podstawowe informacje, zastosowanie, nawożenie

Kiedy i jak stosować nawozy dolistne?

Dopuszczalne jest stosowanie dokarmiania dolistnego kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego roślin. W okresie wiosennym i letnim dokonujemy tego 2 lub 3 razy, w momencie, gdy obserwujemy intensywny wzrost i krzewienie. W przypadku roślin ozimych, w celu osiągnięcia najlepszych rezultatów, warto też zastosować ten zabieg w okresie jesiennej wegetacji.
Najważniejsze rzeczy, które należy wiedzieć przed zastosowaniem nawozów dolistnych:

  1. Należy je rozpylać przy użyciu dobrej jakości sprzętu.
  2. Stosuje je rano, wieczorem, przy znacznym zachmurzeniu i dobrej wilgotności powietrza.
  3. Przed użyciem zapoznaj się ze wskazówkami producenta, umieszczonymi na opakowaniu.
  4. Nie należy stosować dokarmiania dolistnego, gdy rośliny są narażone na duży stres (susza, mocne nasłonecznienie, wysokie szkody wywołane przez szkodniki i patogeny).
  5. Minimalna temperatura powietrza powinna przekraczać 5 stopni Celsjusza.
  6. Przed aplikacją warto ocenić zasobność gleby w składniki pokarmowe, a także stan samych roślin.

Gdzie kupić nawóz dolistny, dający najlepsze efekty?

Nawożenie dolistne, ze względu na swe niezaprzeczalne korzyści, stało się bardzo popularne wśród rolników i sadowników. Z tego względu na rynku mamy bardzo wiele różnych środków przeznaczonych do zasilania dolistnego. Warto więc kupować tego rodzaju produkty u sprawdzonych dostawców, którzy w odpowiedni sposób komponują ich składy.

Close Menu