Konie czystej krwi arabskiej

Konie czystej krwi arabskiej
koń krwi arabskiej

Koń czystej krwi arabskiej uznawany jest za wzorzec piękna tego gatunku. Ciało konia arabskiego ma harmonijne i proporcjonalne kształty. Cechuje go tzw. „bukiet wspaniałych, końskich cech”: silna budowa ciała, smukła szyja o łabędzim kształcie, wydłużona głowa o szerokim czole i zaokrąglonym podbródku, małe i wąskie uszy, duże oczy i mocne chrapy. W Polsce konie czystej krwi arabskiej hodowane są od XVIII wieku, choć hodowle mocno spustoszyły I i II wojna światowa. Obecnie największe zasoby genetyczne tej rasy znajdują się w Janowie Podlaskim. Co powinniśmy wiedzieć o koniu arabskim?

Pochodzenie rasy koni arabskich

Konie czystej krwi arabskiej są najstarszą rasą koni hodowlanych na świecie. Pierwsze wzmianki o przedstawicielach tej rasy pochodzą sprzed 2,5 tysiąca lat. Według tych źródeł konie pojawiły się po raz pierwszy na obszarze Półwyspu Arabskiego, a legenda głosi, że koń arab wywodzi się od klaczy samego Mahometa (dokładnie od pięciu klaczy: Saklavi, Kuhailan, O’Bajan, Hadban i Hamdani, które były nad wyraz usłuchane – to od nich miała zacząć się hodowla tej rasy). 

Sprawdź również:: Rasy koni wpisane do ksiąg stadnych w Polsce i ich przydatność do sportów jeździeckich

Do czego są wykorzystywane konie arabskie?

Od zarania dziejów konie arabskie towarzyszyły człowiekowi zarówno podczas spacerów, jak i prac w polu, czy walk. Ich siła i wytrzymałość była wykorzystywana również w transporcie – do ciągnięcia wozów i powozów. Bezdyskusyjna uroda oraz inteligencja przedstawicieli tej rasy sprawia, że konie arabskie doskonale sprawdzają się podczas wszelkiego rodzaju pokazów i zawodów sportowych. 

Pokrój i chód konia czystej krwi arabskiej

Konie arabskie dojrzewają w wieku 3-5 lat. W 5. roku życia osiągają swój końcowy wzrost i są w pełni rozwinięte. Dorosłe konie arabskie osiągają około 160 cm w kłębie, a obwód ich klatki piersiowej wynosi zazwyczaj 170-180 cm. Mają doskonałe proporcje ciała, niewielką, podłużną głowę i  silne kończyny z mocnymi kopytami (kopyto jest twarde z elastycznym rogiem kopytowym). Ogon noszą wysoko, co sprawia, że wyglądają niezwykle elegancko i dumnie. Sierść koni arabskich jest krótka i lśniąca, najczęściej w kolorze kasztanowym, gniadym lub siwym. 

Konie arabskie są bardzo wytrzymałe, odporne nawet na ciężką pracę i chętne do współpracy. Są żywiołowe (co niekiedy uznawane jest za wadę tej rasy), ale mają jednocześnie łagodny temperament i szybko się uczą. Konie poruszają się płynnie i z gracją – galop jest lekki, szybki i zwrotny, a kłus lekki, wyrównany i dynamiczny. Stęp może być z kolei uznawany za zbyt krótki. Konie arabskie są dość podatne na kontuzje tzw. „suchych kończyn”. 

Może Cię zaciekawić: Rząd koński – z czego się składa osprzęt dla konia?

Typy koni arabskich

Konie arabskie dzieli się na kilka typów, z czego trzy są najbardziej znane i rozpoznawane:  

  • Saklavi to koń arabski, którego wygląd jest najbliższy naszym wyobrażeniom właśnie o tej rasie (konie typu Saklavi są bardzo często używane w roli modeli do zdjęć koni arabskich). Ma szczupłą sylwetkę i lekką budowę ciała, charakterystyczne duże nozdrza oraz najczęściej siwe umaszczenie. Jest bardzo silny i wytrzymały. Konie tego typu używane są zarówno do spacerów i rekreacji (wcześniej były podstawowymi końmi dla dam), jak i podczas pokazów. 
  • Kuhailan to koń arabski charakteryzujący się ogromną siłą (to najsilniejszy przedstawiciel rasy). Dość duży, z silną sylwetką, mocną szyją i dość dużą głową. Używany był jako koń bojowy oraz użytkowy (m.in. do pracy w polu, do ciągnięcia powozów itp.). 
  • Munighi to koń arabski o smuklejszej i wyższej sylwetce, z długimi kończynami, z długą i węższą głową oraz skośną łopatką, najczęściej kasztanowy. To koń szybki i zwinny, doskonale radzący sobie na krótkich dystansach, co go odróżnia od innych koni arabskich, będących na ogół długodystansowcami. 

Typów koni arabskich jest oczywiście więcej, np. w rodzimej dla tej rasy Arabii wyróżnia się również m.in. Hadban, Hamdan i O”Bajan. Zapewne zauważyliście zbieżność nazw typów koni arabskich z imionami legendarnych pięciu klaczy Mahometa? 

Hodowle koni czystej krwi arabskiej

Konie arabskie hodowane są na Półwyspie Arabskim i w Afryce Północnej, a także w Iranie, USA oraz niektórych krajach Europy (m.in. w Polsce, Francji, Niemczech i Anglii). Nad hodowlą tej rasy na całym świecie czuwa WAHO, czyli World Arabian Horse Organization. Hodowla koni arabskich w Polsce sięga XVIII wieku. Okres zaborów oraz obie wojny światowe spustoszyły stadniny (większość została po prostu rozkradziona).

Po II wojnie światowej ówczesne polskie Ministerstwo Rolnictwa zebrało ocalałe konie arabskie i zgromadziło je w stadninie Janów Podlaski. Obecnie najwięcej utytułowanych koni czystej krwi arabskiej posiadają trzy polskie stadniny: w Janowie Podlaskim, SK Michałów i SOB (stado Ogierów Białka). Coraz silniejszą grupę w tej kategorii stanowią też prywatni hodowcy. 

Ile kosztują konie arabskie

Ceny koni arabskich są bardzo różne i mogą wahać się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy. Najwyższej klasy konie, które sprzedawane są podczas aukcji, kosztują… zdecydowanie więcej. Dotychczasowy rekord padł podczas aukcji w 2015 roku w Janowie Podlaskich – klacz Pipeta została wówczas sprzedana za 1 milion 400 tysięcy euro. 

Dodaj komentarz

Close Menu