Pielęgnacja końskich kopyt – Czemu jest tak ważna

Pielęgnacja końskich kopyt – Czemu jest tak ważna

Opieka nad koniem jest niezwykle odpowiedzialnym zadaniem, na które składa się wiele istotnych czynności. Jedną z nich, bardzo ważną, jest pielęgnacja kopyt. Zdrowe i mocne kopyta to efekt pracy specjalistów oraz użycia odpowiednich środków pielęgnacyjnych. Stan kopyt ma niemały wpływ na zdrowie wierzchowca, dlatego też konieczna jest szczególna dbałość o tę część ciała zwierzęcia. 

Systematyczność to podstawa

Kopyta końskie narażone są na uszkodzenia, w konsekwencji na gnicie i rozwój niebezpiecznych infekcji. Dlatego też istnieje konieczność stałego monitorowania stanu kopyt i prowadzenia odpowiednich zabiegów. Regularne czyszczenie kopyt zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa i minimalizacje szkodliwych procesów, jak wspomniane gnicie, czy infekcje. Procesy pielęgnacyjne wspomagane są poprzez użycie specjalnych środków dezynfekujących i chroniących kopyta przed gniciem, jak na przykład dziegieć do kopyt .

pielęgnacja końskich stóp

Podczas czyszczenia należy również sprawdzić, czy w kopyto nie wdarły się ciała obce, jak na przykład kamienie, szkło itp. Trzeba również bardzo szybko reagować na powstałe pęknięcia lub ukruszenia na kopytach. Nie mniej ważna jest szczególna troska o puszkę kopytową. Sam zabieg czyszczenia kopyt powinien być przeprowadzany w możliwie najbardziej delikatny sposób, gdyż konieczne jest unikanie zarysowań. Wysuszone przez błoto lub wodę kopyta stają się podatne na zarysowania. Doskonały sposób pielęgnacji kopyt to stosowanie odpowiednich preparatów nawilżających i odżywiających kopyta.

Przykładem odpowiednich środków do pielęgnacji kopyt są: smary do kopyt, oleje do kopyt czy balsamy do kopyt. Trzeba pamiętać, że najlepiej jest aplikować te substancje na wilgotną puszkę kopytową, to jest zaraz po jej umyciu. Dzięki temu środki te zatrzymają wodę w kopycie, nawilżą róg kopytowy i wytworzą specjalny filtr chroniący kopyta przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Czyszczenie kopyt oraz użycie odpowiednich środków zagwarantuje ich zdrowie i wytrzymałość.

Może Cię zaciekawić artykuł o: koniach krwi arabskiej

Fachowa opieka

Poza takimi standardowymi zabiegami, jak czyszczenie kopyt, dezynfekcja oraz nakładanie środków chroniących, konieczne jest także werkowanie kopyt oraz systematyczna wymiana podków (jeżeli koń jest kuty). Werkowanie lub rozczyszczanie kopyt, to nic innego jak podcinanie rogu kopytowego. Wykonuje się również wtedy, w razie potrzeby, korektę puszki kopytowej. Sam zabieg powinien być przeprowadzony raz na około dwa miesiące.

Natomiast przekuwanie konia musi odbywać się co około sześć tygodni. Dłuższe okresy bez przekuwania mogą zdeformować kopyta, natomiast zbyt częste mogą poważnie uszkodzić puszkę kopytową. Zabieg ten uzależniać należy także od stopnia wzrostu wierzchowca. Ważne jest, by raz w roku rozkuwać konia, co pozwoli odpocząć kopytom i skutecznie je zregenerować. Zabiegi takie jak werkowanie kopyt oraz kucie, to zadanie dla doświadczonego kowala.

Kompleksowa pielęgnacja końskich kopyt

Właściwie prowadzona pielęgnacja kopyt zagwarantuje zdrowie zwierzęcia oraz jego komfort. Składają się na nią przede wszystkim odpowiednia dieta konia pozwalająca na właściwie odżywianie kopyt. Kolejne ważne działania, to wspomniana opieka kowala (werowanie, kucie) oraz czyszczenie kopyt wraz ze stosowaniem odpowiednich środków nawilżających i zabezpieczających kopyta. Aplikacja specjalnych środków pielęgnujących, oczyszczających i dezynfekujących kopyta zapewnia doskonałą barierę ochronną.

Sprawdzonym dostawcą najlepszej jakości produktów do pielęgnacji kopyt jest firma MUSTANG S.C. Na stronie internetowej firmy Mustang, znajduje się szeroka oferta środków do pielęgnacji kopyt, takich jak balsamy do kopyt, dziegieć do kopyt, lakiery do kopyt, maści do kopyt, odżywki do kopyt, oleje do kopyt, pasty do kopyt, płyny do kopyt, spraye do kopyt i żele do kopyt. MUSTANG S.C. zapewnia najlepsze produkty do pielęgnacji kopyt.

Close Menu