Rodzaj ciągnika rolniczego, a wielkość gospodarstwa. Jaki wybrać?

Rodzaj ciągnika rolniczego, a wielkość gospodarstwa. Jaki wybrać?

Jak wybrać ciągnik rolniczy? Niby nic trudnego. Gdy jednak zastanowimy się, jak efektywnie dobrać takie maszyny do wielkości gospodarstwa, pojawia się problem. Kryterium wyboru jest już wtedy nie tylko cena, ale także szereg innych parametrów danego pojazdu. W tym artykule podpowiemy, jakie cechy brać pod uwagę, wybierając ciągniki rolnicze.

Co warto wziąć pod uwagę, wybierając używane ciągniki (choć nowe też)? Ważny jest silnik, a konkretnie jego moc oraz zapotrzebowanie na paliwo. Równie istotnym czynnikiem będzie wyposażenie traktora. Jest to praca, która wymaga kilku-kilkunastu godzin zaangażowania operatora. To oznacza, że ciągnik rolniczy musi być wyposażony co najmniej w klimatyzację czy przyciski ułatwiające sterowanie różnymi opcjami.

Może Cię zaciekawić: Co to jest rolnictwo zrównoważone?

Ogólne zasady doboru ciągnika rolniczego

Podstawowa kwestia to potencjał danego gospodarstwa w zakresie produkcji. To ten czynnik decyduje o jego zapotrzebowaniu na moc. Dodatkowo, właściciel gospodarstwa musi oszacować roczne wykorzystanie traktora w gospodarstwie. Co to znaczy? W skrócie – jak intensywnie będą traktory używane w ciągu całego roku.


Czy jest możliwe obliczenie potencjału produkcyjnego gospodarstwa we własnym zakresie? Należy wziąć pod uwagę powierzchnię użytków, na których uprawiać można rośliny. Na tej podstawie oblicza się nasycenie gospodarstwa mocą ciągników. Krótko mówiąc – im większe gospodarstwo, tym niższa moc ogólna ciągników używanych na jego terenie.

Gospodarstwo do 20 h a moc ciągnika

Gospodarstwo do 20 hektarów nie stanowi jeszcze zbyt dużej powierzchni, ale i tak wymaga już w miarę sprawnego traktora rolniczego. Zazwyczaj, w gospodarstwach o takiej wielkości używa się jednego, maksymalnie dwóch ciągników rolniczych.

Jak dobrać odpowiednią moc ciągnika do potrzeb danego obszaru?

W przypadku gospodarstw o powierzchni do 10 hektarów swobodnie wystarczy jeden ciągnik rolniczy. Jego maksymalna moc powinna się wahać od 30 do 45 kW. Pozwoli to na nasycenie jednego hektara na poziomie 4,3-5,9. Z kolei w gospodarstwach do 20 hektarów można już rozważyć zakup dwóch traktorów rolniczych.

Gospodarstwo od 20 do 100 h

Im większe gospodarstwo tym wyższe zapotrzebowanie na nasycenie mocą ciągników. Już w przypadku areałów rzędu 20-35 hektarów można myśleć o zakupie 2-3 ciągników. Maksymalna moc (kW) takich pojazdów raczej nie powinna przekraczać 58 – ryzyko przeinwestowania. Dzięki temu, na jeden hektar przypadnie 3,1-4,2 kW mocy.

Jeżeli chodzi o gospodarstwa od 35 ha to zazwyczaj sprawdzą się 3-4 ciągniki. Wyjątek to areały od 75 hektarów do 100 – wtedy należy już myśleć o inwestycji w 4-5 maszyn rolniczych. Zapewni to nasycenie całego gospodarstwa nawet 258 kW mocy, co w przełożeniu na hektar oznacza 2,8 kW. Moc takich maszyn powinna oscylować pomiędzy 63 i 94 kW.

Wybór ciągnika rolniczego do gospodarstwa powyżej 100 h

Tu zaczynają się naprawdę spore inwestycje, szczególnie jeżeli spojrzymy na ceny nowych ciągników rolniczych. W przypadku gospodarstw o powierzchni dochodzącej do 1000 hektarów, rozsądnym wyborem może być zakup nawet 10 ciągników, o mocy 140-210 kW. Pozwoli to nasycić całe gospodarstwo nawet 990 kW mocy.

Close Menu