W ostatnich latach zauważyliśmy znaczący wzrost upraw kukurydzy pastewnej w Polsce, w szczególności kukurydzy na ziarno. Ze względu na specyfikę tej rośliny oraz klimat panujący w naszym kraju, różni się ona terminem kwitnienia oraz zbioru w stosunku do innych zbóż.
Co należy wziąć pod uwagę przy zbiorze kukurydzy na ziarno i na kiszonkę? Jakie znaczenie ma wilgotność kukurydzy podczas zbioru?
Koszenie kukurydzy, a wilgotność ziarna
Kukurydza pastewna w naszym klimacie kwitnie w lipcu, a jej żniwa przypadają dopiero na wrzesień/październik. Ustawowy termin zbioru kukurydzy przypada więc na przełom września i października.
Kukurydzę na ziarno można zbierać dopiero, gdy będzie fizjologicznie dojrzała. Świadczy o tym charakterystyczna czarna plamka u nasady ziarniaka zwiastująca zakończenie procesu odkładania asymilatów, przerwania pobierania składników pokarmowych oraz wody z gleby, a także zaschnięte i żółte liście okrywowe oraz twarda kolba.
Ze względu na jesienną porę w momencie osiągnięcia dojrzałości kukurydza może być w jakichś 40% wilgotna, dlatego warto jeszcze odczekać około 10-15 dni, kiedy zbiory będą łatwiejsze, ponieważ wtedy właśnie następuje największy ubytek wody w ziarnie, około 5%.
Odmiany kukurydzy, a czas zbioru
Kukurydza z ziarnem typu flint oddaje mniej wody w kolejnych fazach dojrzewania, co może mieć niekorzystny wpływ na odkładanie się skrobi. Zaczyna wtedy pojawiać się skrobia szklista. W momencie uzyskania zawartości wody w ziarnie na poziomie 35% zmniejsza się produkcja skrobi i suchej masy. Dlatego przy tej odmianie najbardziej ekonomiczny okazuje się wczesny termin zbioru.
Z kolei w kukurydzy z ziarnem typu dent wygląda to inaczej. Im więcej czasu upływa, tym więcej wody oddaje ziarno. W efekcie jest w nim coraz więcej skrobi mączystej. Proces oddawania wody przez ziarno jest szczególnie efektywny przy niskiej wilgotności powietrza i otwartych, suchych liściach okrywowych kolb. Można wtedy liczyć na produkcję skrobi, a co za tym idzie, przyrost masy ziarna.
Zbiór kukurydzy na kiszonkę, czyli na paszę dla zwierząt, wygląda nieco inaczej. W tym wypadku o terminie zbioru decyduje dojrzałość woskowa przy zawartości suchej masy w roślinach na poziomie 30-35%, a w kolbach 45-50%.
Dojrzałą kukurydzę należy zbierać w optymalnym terminie, bez zwlekania, gdyż może to skutkować pogorszeniem się jakości plonów przez porażenie grzybem Fusarium oraz wylęganie się szkodników, przede wszystkim omacnicy prosowianki.
Zbiór kukurydzy na ziarno – najlepsze technologie
Zbiory kukurydzy pastewnej na ziarno przebiegają bezpośrednio na polu za pomocą kombajnu zbożowego ze specjalną przystawką do kukurydzy, której budowa umożliwia obrywanie kolb. Dodatkowo zespół młócący uzupełnia się elementami wspierającymi proces omłotu, wymienia się sita oraz zmienia ustawienia głównych parametrów roboczych kombajnu.
Przystawki do kombajnu do zbierania kukurydzy
W zależności od potrzeb, możemy wybrać różne rodzaje adapterów do zbierania kukurydzy na ziarno. Profesjonalne hedery mogą być wyposażone między innymi w rozdrabniacze łodyg i liści w postaci noży o pionowej lub poziomej osi obrotu.
Adapter do zbioru kukurydzy należy zamontować w miejsce zespołu żniwnego i przenośnika pochyłego. Przy rozstawie między rzędami o 0,75 m można uzyskać zbiór jednocześnie od 4 do 8 rzędów kukurydzy – jest to najlepszy, optymalny efekt. Przystawka posiada podparcie cylindrami hydraulicznymi, co pozwala regulować ustawienie jej wysokości w kierunku pionowym.
Wysokość jest jednak ograniczona popychaczem znajdującym się nad przenośnikiem pochyłym. Popychacz jest połączony z system dźwigni służących do podnoszenia adaptera, co chroni przed uszkodzeniem kombajnu w trakcie zbiorów.
Jak działają przystawki do kukurydzy?
Na początku rozdzielacze wprowadzają kolby kukurydzy do zespołów obrywających kolby, które składają się z wałków obrotowych, listew obrywających oraz łańcuchów z zabierakami. Wałki obrotowe przeciągają roślinę w dół, w stronę listew, które następnie zrywają kolby, a zabieraki przesuwają je do przenośnika ślimakowego.
Ten z kolei przesuwa je do komory adaptera, skąd przenośnikiem pochyłym trafia do zespołu młócącego. Próg zamontowany w miejsce tradycyjnego chwytacza kamieni umożliwia płynne podawanie kolb kukurydzy do omłotu.
Profesjonalne przystawki do kukurydzy są przystosowane do wykonania całego zbioru za jednym przejazdem, w ciągu paru godzin i bez strat plonów czy uszkodzeń ziaren. Uniwersalne i nowoczesne przystawki i hedery do zbioru kukurydzy pastewnej marki EMMAROL to najlepszy wybór, jeśli zależy nam na szybkich i efektywnych zbiorach.
W ofercie firmy znalazły się przystawki do kukurydzy 4-rzędowe, 5-rzędowe, 6-rzędowe i 8-rzędowe. Duży wybór i wysoka jakość akcesoriów sprawiają, że z ich pomocą każdy rolnik zdoła z powodzeniem uprawiać i zbierać kukurydzę na ziarno.